מוסדות קבר רחל

הבחירה של מרן זקן חכמי התורה הגר"ש בעדני שליט"א

אתר קבר רחל_רחל אמנו_מוסדות קבר רחל_הרב בעדני

כך בוחרים רבותינו

ולאורם נלך

מאחורי הפרגוד: מדוע בוחר מרן שליט"א במוסדות קבר רחל כמקום הישועות?הנאצי המושיע ומציל

באסיפת רבני מוסדות קבר רחל בביתו נאוה קודש של שר התורה מרן פאר הדור הגאון רבינו שמעון בעדני שליט"א, זקן מועצת חכמי התורה, נעמד מרן שליט"א על רגליו וזעק באש קודש:

הרי רחל אמנו זה השכינה הקדושה, זה ממש השכינה הקדושה, אין לנו השגה. זה נורא ואיום. אני זוכר בצעירותי, כמה גדולי הדור השתוקקו לקבוע שם לימודים קבועים בגמרא, בהלכה, בקבלה, הם ידעו שזה יכול לקרב את הגאולה, זה צינור שיביא ישועות לעם ישראל.

ידידי ורעי מרן חכם שלום כהן זצוק"ל היה תמיד מספר בערגה על הפעילות של אביו ראש המקובלים בירושלים חכם אפרים הכהן זצוק"ל להעמיד משמרות של לימוד התורה בקבר רחל כערובה להחיש ישועות לכלל ולפרט, וכל הצדיקים בדור ההוא השתוקקו לזה, היום הקב"ה עשה נס לעם ישראל, שהחלום הזה התגשם, זה הפך למציאות, זכינו שקיימים משמרות תורה ותפילה יומם ולילה בקבר רחל. קם יהודי צדיק הרב קלוגר והעמיד שם משמרות של תלמידי חכמים יומם ולילה, מאות אברכי כולל, עובדי ה' חסידים וצדיקים, לומדים בהתמדה ואח"כ מתפללים על כל שם ושם, ומביאים ישועות לעם ישראל.

כמה אני שמח כשאני זוכה להגיע לקבר רחל ורואה את פניהם הטהורות של האברכים והצדיקים יושבים שם לומדים ומתפללים, אמרתי כמה פעמים שיעור בפני האברכים, הם ממש תלמידי חכמים גדולים, והם שלוחי ציבור של כל עם ישראל.

זו הסיבה שמרן רבי חיים קנייבסקי זצוק"ל עד כדי כך הפליג שכל מי שתורם ונהיה שותף ללימוד התורה שם רואה ישועות באופן בטוח, כי הוא ממש נותן ללימוד התורה במשכן השכינה הקדושה. זו גם הסיבה שמרן הראשון לציון רבינו עובדיה יוסף זצוק"ל אמר בשעתו כי אין משפחה בעולם שתרמו בהוראת קבע לקבר רחל ולא ראו ישועה, כי זה ממש משפיע שפע לשכינה הקדושה, אין לנו השגה בכלל להבין מה זה, רק צריך לנצל את המתנה הגדולה הזאת שהקב"ה נתן לנו, ולקחת חלק בסגולה הקדושה הזאת.

זה כח של כל אמא, היא מבינה את הכאב של הילדים, אמא עושה את הכל כדי שלילדים יהיה טוב יותר,  כל שכן, אמא רחל, האמא של כל עם ישראל, היא רוצה להאיר לנו את החיים, וזה הרבה יותר מסתם אמא. כשאנחנו אומרים כאן 'אמא' זה משל לגבי הסגולה העילאית והנוראה של רחל אמנו, שהיא השכינה הקדושה, אימא עילאה. מושגים קדושים ועליונים.

לכן כל מי שזוכה לתרום למוסדות קבר רחל רואה ישועות גלויות בכל תחום, זו גם ההשתדלות הכי טובה למי שרוצה לראות נחת של תורה ויראת שמים גם בדור הזה, בזכות רחל אמנו.

ולהמחשת שינוי הגישה בכל הקשור לתרומה עבור קבר רחל ניתן ללמוד מהסיפור דלהלן: מסופר על בחור חרדי שהלך ברחוב אצלנו בעיר, בבני ברק. באחד מלוחות המודעות הוא ראה מודעה על בחור צעיר שחלה במחלה הנוראה והוא זקוק בדחיפות להשתלת מח עצם. הבחור מאוד ריחם עליו והלך לקופת החולים כדי לבצע את הבדיקות. לאחר כמה ימים התקשרו להודיע לו שהוא נמצא מתאים.

ניגש הבחור אל הרופא המטפל וביקש לפגוש את הבחור שהוא אמור לתרום לו מח עצם. כשנפגשו הוא ראה מולו בחור חילוני והתפתחה ביניהם שיחה ארוכה של כמה שעות, על המחלה, על הדת, ובכלל, על החיים. הייתה זו שיחה שבה הם נקשרו אחד לשני בלב ובנפש.

חזר הבחור החרדי לביתו וסיפר לאביו על הפגישה המרגשת שהייתה לו. האבא הקשיב לכל מילה ושאל מי הבחור, מאיזו משפחה הוא בא. ברגע שהבן אמר מי הבחור ומי אביו זעק אביו מי? הוא??? – "אני אוסר עליך לתרום לו!!!" "הבן נבהל מאוד מתגובת אביו, והגיב: "אבל אבא, זה פיקוח נפש!!!" אך האב בשלו: "אתה לא תתרום לו!" הבן לא הבין מה קרה לאביו. הוא ניגש וסיפר את הסיפור לאחד הרבנים שהגיע באופן מידי לביתם. הוא ניסה לדבר על ליבו של האב ולשאול לפשר התנגדותו.

פתח האב ואמר: אספר לך את הסיפור העומד מאחורי הסירוב שלי שבני יתרום לבחור זה מח עצם, ואין לי ספק שכבוד הרב יסכים איתי!" והאיש החל לספר:

"אני ניצול שואה, בגטו היינו כמה גברים בתוך חדר אחד קטן, עובדים קשה ולא מקבלים אוכל. הבן הקטן שלי היה איתנו, אבל הגרמנים לא ידעו על קיומו כי היינו מחביאים אותו בתקרת העץ של החדר ובלילה היינו מוציאים אותו.

אותו אדם שאנחנו מדברים עליו שאתם רוצים ומתחננים שנתרום לבנו מח עצם, היה מומחה לבניית פצצות, הוא היה עובד בשביל הנאצים ובונה להם פצצות! לכן הוא היה מכובד מאוד, היה מסתובב בגטו בגאווה עם שני שומרי ראש.

יום אחד הוא נכנס לחדר שלנו עם מקל בידו, והחל לדפוק על הקירות עד שהגיע לתקרה. כשדפק בחוזקה על התקרה נפלו כמה עצים והבן שלי צנח מהתקרה. הוא תפס את בני בחוזקה, עיקם את ידו, הוציא אותו החוצה וסגר את הדלת. ואז שתי יריות נשמעו באוויר, שתי יריות שפילחו את ליבו לנצח!…"

ועכשיו אמור לי כבוד הרב, איך אוכל לסלוח?! בני לא יציל את בנו!!"

אמר לו הרב, "אני מבין לליבך, אבל מה הבן שלו אשם?! ומלבד זאת, יש לנו אפשרות לעשות פה קידוש ה׳ גדול: "בוא נלך ונדבר אתו". והאבא הסכים. הם הגיעו לפתח ביתו של האיש, וכשנפגשו עיניהם, האב הנרגש כמעט והתמוטט, אבל אז פתח האיש את פיו ואמר: "שנים רבות אתה כועס עלי, וכל החיים חיכיתי לרגע שאפגוש אותך ולא עלה בידי. ומשמים זימנו לנו את הרגע הזה עכשיו. וכאן הוא חשף תגלית מרעישה:

״ – הגרמנים רצו להרוג את כל הגברים בחדר שלכם. כי ידעו שיש שם ילד קטן "שגונב" להם. אני רציתי להפחית את הנזק ואמרתי להם שאלך ואהרוג רק את הילד, כדי להציל אתכם. כשהוצאתי אותו החוצה, לא הייתי מסוגל להרוג אותו, אבל השומרים היו לידי. לכן יריתי שתי יריות והרגתי את שני השומרים! משם הברחתי את הילד למנזר שהיה בקרבת מקום. הגרמנים שידעו שבגדתי בהם לא יכלו להרוג אותי כי הם היו זקוקים לידע שלי בבניית פצצות, ולכן הם רק פצעו אותי.

כשנגמרה המלחמה הלכתי למנזר וביקשתי את הילד שהשארתי שם… הם החזירו לי אותו… ואני גידלתי אותו כל השנים בחום ואהבה. והילד הזה… הוא בעצם… "הילד שלך"!! "הילד שלי שזקוק להשתלת מח עצם… – הוא בעצם הילד שלך!!!

הלימוד המאלף של הסיפור המצמרר, להסתכל על כל יהודי בעין טובה! דווקא במי שאתה חושד שהוא גרם לך את הרעה הגדולה ביותר, דווקא הוא המלאך המושיע שהציל אותך!!!

להרעיף טוב ואהבה וחסד עבור כל אחד, גם אם נדמה לך שהוא פועל ועושה נגדך, וגורם לך צרות ורעות, להשפיע, להאיר, לשמח, להיטיב עם כל יהודי!!!

אבל בעצם המסר המדהים שמרן מבקש ללמד אותנו עם הסיפור המרטיט הוא כך:

כשיהודי תורם לקבר רחל, הוא חושב שבעצם הוא עכשיו עושה טובה עם רחל אמנו, לגמול אתה חסד, להחזיק את קול התורה והתפילה בקברה, שהיא כל כך אוהבת לראות לידה את ילדיה לומדים ומתפללים. בעצם: אני מפריש מהכסף שלי, במקום לעשות בו משהו עבורי ועבור משפחתי, אני 'מתגבר' ומעביר את הכסף עבור רחל אמנו.  אבל אם היית רואה קצת 'מעבר', אם היית קולט נכון את המציאות, היית מבין כי בעצם אתה עושה כאן את הטובה הגדולה ביותר עבורך! עבור משפחתך!  עבור הילדים שלך!

אל תחשוב לדקה אחת שאתה תורם עבור מישהו אחר! אתה תורם עבורך!!!!!!

אתה לא מציל חייו של מישהו אחר זר (לצורך העניין, בסיפור: בנו של הקאפו), אתה מציל את החיים של הבן שלך!!!

אתה מציל את עצמך. בתקופה כה מאתגרת, מלאת ניסיונות וחרדות מכל עבר ומכל כיוון, מלחמות, פצצות, חרדות, ניסיונות, מחלות, איומים – יש לך הזדמנות להציל את חייך וחיי בני משפחתך, בזכות התרומה לקבר רחל, לזכות לישועות גלויות ולשמירה עליונה בזכות רחל אמנו, האמא האוהבת, השכינה הקדושה, האמא שכבר הוכיחה את עצמה, רחל אמנו שמעולם לא אכזבה!

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן